Argán olaj tudnivalók : hogyan használd zsíros,pattanásos bőrre, hajra, használhatod terhesség alatt, és hogyan válassz argánolajat?
Az argán olaj krémesen folyós, aranyszínű, könnyen kenhető olaj. Gyorsan szívódik, és nem hagy olajos utóérzetet. Használata során elegendő 1-2 cseppet bedolgozni a bőrbe.
Egy liter előállításához több, mint 100 kg terméshez van szükség, ezért előszeretettel hígítják olcsóbb olajokkal. A hígítatlan argán olaj illata jellegzetes, de hamar felszívódik, és az illata gyorsan elillan.
Mit tartalmaz az argán olaj?
- Esszenciális zsírsavak, melyek 80%-a telítetlen
- E-vitamin
- Karotinoidok
- Szkvalén
- Magas Antioxidáns tartalom
Argán olaj használata a bőrre.
Az argán olajban rejlő telítetlen zsírsavak révén kiválóan ápolhatod a száraz, repedezett bőröd. Eredményesen kezelheted vele a terhességi csíkokat is.
Arcbőrödre is használhatod, például ha fakó, fáradt a bőröd. Naponta kenheted bőröd argán olajjal, mert néhány nap múlva az arcod újra üde és hidratált lesz, ráadásul a ráncokat is halványítja. Rendszeres használata mellett a pigmentfoltok és a rosacea látható jeleit is csökkenti.
Testápoló hatásáról elmondható, hogy használhatod általános bőrfeszesítő olajként is. Nem tömíti a pólusokat, gyulladáscsökkentő és kiváló hidratáló hatású.
Pattanásos bőrre gyakorolt hatása is rendkívüli, mert faggyúmirigy szabályzó hatása is van.
Szeretnél selymesen dús, egészségtől csillogó hajkoronát?
Az argán olajjal mindezt elérheted! Tedd részévé hajápolási szokásaidnak Marokkó Aranyát! Hajmosás előtt alaposan masszírozd fejbőrödbe az olajat, majd tekerd be alaposan törölközővel hajadat minimum 50 percre, de ha extrém száraz a fejbőröd akár egy teljes éjszakára. Ezt követően a szokásos módon moss hajat. Rendszeres használata esetén rövidesen érezni fogod az argán olaj jótékony bőrnyugtató, tápláló hatását.
A dekoltázs és nyak ápolása. Az argán olaj ezeken a bőrfelületeken is kimagaslóan teljesít! Feszesíti és intenzíven regenerálja a megereszkedett, ráncos bőr felületet.
Tipp: A nyakad ápolását még eredményesebbé teheted, ha alulról felfelé irányuló körkörös mozdulatokkal masszírozod a bőrödbe a néhány csepp argán olajat!
Titkok nélkül a berberek legendás kincséről az Argán olajról.
Marokkóban a bennszülött berber anyák nemzedékről nemzedékre adták és adják tovább ma is lányaiknak az argán olaj előállításának művészetét. Az argán fa hosszú évezredek óta együtt él a berber törzsekkel, ezért valósággal beépült azok mindennapi életébe. Robosztus,tekintélyes nagysága, szilárdsága, szívóssága példaként szolgált a törzs férfi tagjai számára, emiatt a vasfa nevet adták neki. Az argán olajat a mai napig áldásos kincsnek tekintik, hiszen a mindennapjaik során rendszeresen használják a bőrük, hajuk egészségének, szépségének megtartásának érdekében. Az olaj előállítása még napjainkban is évezredes hagyományok szerint történik nehéz fizikai munkával. A berber asszonyok összegyűjtik a fa termését, majd annak magját feltörik, és hagyományos eljárással kipréselik a benne rejlő olajat. Természetesen mindezt kézi erővel teszik. Az argán olaj kinyeréséhez nem használnak semmilyen kémiai anyagot, vegyszert.
Egy liter hidegen sajtolt argán olaj előállításához több, mint 100 kg magra, és sok órányi nehéz fizikai munkára van szükség, ezért az egyik legértékesebb olajként tartják számon!
Akár 250-300 évig is elél dacolva 0 fokos hideggel, vagy 50 fokos meleggel. Az argán fa gyökere a nagy szárazság miatt 50m mélyre is lehatol a talajba. Kicsi a vízigénye, szívós erős növény. Ettől függetlenül nehéz, sőt szinte lehetetlen termeszteni, mert csak bizonyos talaj és éghajlati viszonyok között érzi jól magát. Természetes módon, az állatok segítségével kerülnek messze magjai fájától, ahol az kicsírázhat. A legnagyobb összefüggő argán ligetek Dél-Nyugat Marokkóban jöttek létre. Mára a kihalás szélére került, ezért az UNESCO bioszféra rezervátummá és kultúrális örökséggé nyilvánított 800.000 hektár argán olaj termő területet.
Az argán fa virágzását a csonthéjas gyümölcsök érése követi. Az ezek belsejében lévő két-három részből álló gyümölcsbél tartalmazza az argán olajat. Júniustól szeptemberig szüretelik a berber nők a gyümölcsöt, melyet ez követően védett helyen szárítják. A csonthéjról ez követően eltávolítják a száraz gyümölcs húst, és a diót gránit tömbbel feltörik. Az előbukkanó gyümölcs belet parázzsal fűtött agyag tűzhelyeken pirítják. Ez a művelet nagyon érzékeny pontja az argán olaj készítésnek, mert a gyümölcs húst alacsony hőfokon szabad pirítani anélkül, hogy megégne.